آزمایش خمیر دندان فیل

واکنش آب اکسیژنه و پتاسیم یدید

آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید):

 یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود.آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار میرود. هیدروژن پراکسید ساده‌ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آن را تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسیدکننده‌ای قوی است.

پتاسیم یدید:

پتاسیم یدید یکی از مشتقات مهم ید در داروسازی و ضد عفونی‌کننده‌ها و صنعت پلیمر می‌باشد. این ترکیب برخلاف یدات پتاسیم به نور مستقیم و رطوبت حساس بوده و غالبا تحت چنین شرایطی به ید مولکولی اکسید می‌گردد و رنگ آن از سفید به زرد کم رنگ تغییر می یابد.

کاربردها:

  • استفاده در ضدعفونی‌کنندهای انسانی و دامی نظیر گلیسیرین یده
  • پایدارکننده حرارتی نایلون
  • تهیه قرص یدید پتاسیم برای مراکز هسته ای
  • کاربردهای آزمایشگاهی در تیتراسیونهای یدومتری
  • در داروسازی جهت ساخت مکملهای مولتی ویتامین مینرال و برخی داروهای خلط آور
  • درمان برخی عفونتهای قارچی

ایمنی: پتاسیم یدید در شرایط دمایی و فشاری معمولی پایدار است. غلظت بالای آن می‌تواند باعث سوزش پوست و چشم گردد. درصورت آلودگی پوست یا چشم باید بطور مکرر و زیاد با آب خنک شستشو داده شود.

شرح آزمایش:

ابتدا مقداری آب اکسیژنه را درون استوانه ی مدرج میریزیم سپس مقداری صابون مایع به ان اضافه میکنیم سپس محلولی از پتاسیم یدید تهیه ودر درون استوانه مدرج میریزیم که باعث میشود حجم زیادی کف تولید شود اما دلیل آن این است که یون ید کاتالیز گر واکنش تجزیه آب اکسیژنه است که باعث میشود به سرعت گاز اکسیژن تولید شود که باعث تولید کف فراوان میشود.